Błękitna pracownia - ponowne otwarcie


Relacja fotograficzna z otwarcia błękitnej pracowni Stanisława Wyspiańskiego z dnia 16 marca 2001


Kultura podziału fizycznego
Dziennik Polski - 30 marzec 2001
AGNIESZKA MALATYŃSKA-STANKIEWICZ


W domu przy u. Krowoderskiej 79, we frontowym mieszkaniu na drugim piętrze Stanisław Wyspiański mieszkał od 1901 do 1905 roku.

Wówczas był to skraj Krakowa - na miejscu dzisiejszej alei Słowackiego znajdowały się nasypy kolejowe, a z okien mieszkania widać było łąki, pola i kopiec Kościuszki. Ten widok utrwalił artysta w cyklu pasteli przedstawiających różne pory roku. Przy Krowoderskiej powstały ''Wesele'', ''Wyzwolenie'', ''Bolesław Śmiały'', ''Akropolis'', ''Noc listopadowa'' - najdojrzalsze sztuki Wyspiańskiego. Mieszkanie było jak na owe czasy niezwykle oryginalne - ściany pokojów pomalowane były jednolicie, ostrymi, nasyconymi barwami. Każdy pokój był inny: pąsowy, pomarańczowy, błękitny. Pracownia, wielki pokój o trzech oknach, była błękitna, urządzona surowo, bez ozdób: stół, półki na książki, obrazy.

W setną rocznicę prapremiery ''Wesela'' Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych wraz z Stowarzyszeniem Twórczym ''Dom Wyspiańskiego'' ponownie otwarło ''Błękitną pracownię''. Prezes Stowarzyszenia, Krzysztof Pułczyński, jest współwłaścicielem kamienicy przy ul. Krowoderskiej 79. Praconia, w latach 50. podzielona na mieszkania, została wyremontowana i przywrócono jej dawny wygląd.

Gazeta Wyborcza - Gazeta w Krakowie - 16 marzec 2001



UWAGA: Przepraszam za brak opisów.
Karol Kwiatek - 21 marca 2001




































Powrót do strony głównej

(c) 2001
Page designed by
Karol Kwiatek
karol@w.pl